Jak kupić idealne mieszkanie Szklarska Poręba?

Ludzie często zastanawiają się jak wybrać odpowiednie mieszkanie i na co powinni zwrócić uwagę. Mnogość różnych ofert mieszkaniowych często powoduj, że trudniej jest się zdecydować na to jedno najlepsze mieszkanie Szklarska Poręba. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Rynek wtórny czy rynek pierwotny 

W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, czy mieszkanie, które chcesz kupić ma być w stanie deweloperskim czy nie. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny ma swoje zalety i wady.  

Zalety mieszkania w stanie deweloperskim: 

 • Mieszkanie jest nowe i zbudowane według nowoczesnych standardów.
 • Nowoczesny styl budownictwa z wieloma udogodnieniami (parking podziemny, winda, ogrodzona posesja)
 • Niższe koszty utrzymania 

Zalety mieszkania z rynku wtórnego: 

 • Możliwość negocjowania ceny
 • Szybsza realizacja kupna mieszkania niż w przypadku rynku pierwotnego
 • Nie ma konieczności wykonania remontu (mieszkanie zostało wykończone przez poprzednich właścicieli)

Położenie mieszkania

W mniejszych miastach łatwiej jest ludziom przewidzieć, gdzie chcieliby kupić mieszkanie Szklarska Poręba.

Zanim zainwestujesz jakiekolwiek pieniądze, koniecznie zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego okolicy i poznaj, co jest planowane w tym rejonie. Lokalizacja ma duży wpływ także na cenę mieszkania – im lepsza, tym cena jest wyższa. 

Hałas to kolejny z ważniejszych czynników decydujących o wyborze mieszkania. Zwróć uwagę, czy w pobliżu budynku znajduje się ruchliwa ulica, plac zabaw lub kosze na śmieci. Może się zdarzyć, że będziesz się budzić wcześnie rano, ponieważ o tej godzinie rozpoczyna się odbiór śmieci. 

Nie ma mieszkań idealnych, ale warto byłoby się zastanowić, co możemy zaakceptować, a co będzie dla nas ogromnym problemem. 

Koszt zakupu mieszkania

Najczęściej jest to najważniejszy aspekt, który decyduje o tym, czy kupujemy dane mieszkanie czy nie. Jej wysokość zależy od wielu czynników, ale warto jest znać ceny oferowane w danej lokalizacji i analizować trendy cenowe. Znajomość rynku nieruchomości pozwoli Ci podjąć lepsze decyzje.

Czynsz i rachunki – to również jest bardzo ważna kwestia. W zależności od lokalizacji, czy spółdzielni mieszkaniowej koszty mieszkaniowe mogą się znacznie różnić. Warto jest zapytać o ich wysokość. Jeśli jest to mieszkanie z rynku pierwotnego warto się dowiedzieć, czy doprowadzone jest tam łącze internetowe lub jest silny zasięg telekomunikacyjny.

Udogodnienia w budynku

Warto też sprawdzić, jakie udogodnienia oferuje budynek w którym znajduje się mieszkanie. Do najbardziej pożądanych udogodnień należą:

 • Piwnica lub komórka lokatorska
 • 24-godzinna ochrona
 • winda
 • możliwość wykupienia miejsca parkingowego lub garażu
 • grodzona posesja

Powierzchnia i rozkład pomieszczeń w mieszkaniu

Metraż jest parametrem, który znacząco wpływa na cenę. Im jest większy, tym cena za metr jest mniejsza z tego względu, że trudniej jest sprzedać mieszkanie o powierzchni 100m2 niż takie, które ma 50m2. Dlatego też warto jest sobie wyznaczyć granice, jak duże ma być mieszkanie ile ma mieć pokoi i tylko takie oferty przeglądać. Jeśli trafi się oferta mieszkania spełniająca oczekiwania względem metrażu, zwróć uwagę na jego układ. Długie wąskie korytarze, mała kuchnia lub łazienka może stanowić problem z umeblowaniem mieszkania. 

Piętro

To kolejny ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Jeśli budynek nie jest wyposażony w windę, warto jest rozważyć zakup mieszkania na niższym piętrze. Wiąże się to głównie z wygodą wnoszenia mebli czy zakupów. Jeśli jednak budynek posiada windę można zastanowić się nad mieszkaniem na wyższych piętrach, jednak należy mieć na uwadze, że winda, tak jak każdy sprzęt również ulega awarii i może zdarzyć się konieczność wejścia po schodach.

Strony świata

Kwestia, która często jest zaniedbywana, a jednak ma ogromne znaczenie dla komfortu. Jest to kwestia dotycząca ilości światła naturalnego wpadającego do mieszkania. Pokoje, które znajdują się na południu będą w ciągu dnia nasłonecznione i nagrzane, natomiast pokoje znajdujące się na północy będą zawsze ciemne, chłodne i mroczne. Pokoje na wschodzie będą otrzymywały słońce wczesnym rankiem, a pokoje na zachodzie – po południu.

powrót do listy